Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :

GAÜ’de HIV Virüsüyle İlgili Seminer Düzenlendi

Tarih: 04/12/2015

Seminerde ilk konuşmayı yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, HIV virüsüyle ilgili yeni gelişmeleri, bulaşma yollarını ve tanı tedavi yöntemlerini aktardı. HIV virüsünün sadece cinsel yolla bulaşmadığına dikkat çeken Bayraktar, akıntı, idrar yaparken yanma, yüksek ateş ve yaralara yol virüsün cinsel ilişki, ortak enjektör kullanımı, kötü hijyen ve anneden bebeğe geçiş olarak ortaya çıktığını söyledi.


 


Prof.Dr.Ahmet Başustaoğlu bu konuda sadece AIDS değil aynı zaman cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara dikkat çeken bir sunum yaptı. Burada özellikle bu hastalıkların bulaş, tanı ve tedavi yöntemleri anlatıldı. Öğrencilerin yaş grubuna göre en büyük risk altında oldukları vurgulandı. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan özellikle kanser nedeni olan Papilloma virüs enfeksiyonları üzerinde durularak aşılama ile korunma önerildi.


 


Yrd.Doç.Dr. Mehmet Zeki Avcı’nın konuşmasında  200’ü yabancı uyruklu toplam 650 öğrenci üzerinde yapılan “Cinsel Yolla Bulaşan hastalıklar konusunda farkındalık” anketinin çok ilginç ve dikkat çekici sonuçlarını sundu.  Sonuçlarını  iç açıcı olmadığını, gençlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve AIDS ile ilgili olarak yeterince bilgi sahibi olmadığının anlaşıldığını açıkladı.


 


Sempozyum sonunda ankete ve sunumlara katılan öğrencilerin ortak beklentisinin bu konuda üniversitemizde bir danışma merkezinin oluşturulması ve seçmeli ders olarak eğitim programımıza dahil edilmesi olduğu görülmüştür.